Feministická platforma.

https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/07/Fem-platforma-demo.jpg

Kdo jsme

Feministická platforma sdružuje členky a registrované sympatizantky strany Levice, které se hlásí k feminismu. Tuto platformu založily představitelky kolektivu International Feminists United, jenž vznikl jako iniciativa při organizaci pražského pochodu k Mezinárodnímu dne žen v roce 2018. V průběhu dalších let se aktivistky, které pocházejí z různých zemí světa, společně účastnily mnoha veřejných akcí - například protestu proti reakcionářskému Národnímu pochodu pro život, shromáždění ke Dni proti násilí na ženách nebo demonstrace Zrazená revoluce pořádané 17. listopadu iniciativou Skutečná levice. Spolu se snažíme vzdělávat a vytvářet bezpečný prostor.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/08/Fem-platforma-Demo.jpg

O intersekcionalitě

Důsledná intersekcionalita je vždy levicová. Princip intersekcionality vychází z přijetí faktu, že lidé jsou diskriminováni na základě několika faktorů najednou, tedy v první řadě genderu, třídy a rasy/etnicity, také sexuální orientace, věku, občanské příslušnosti, zdravotní způsobilosti. Jeden člověk může být utiskovatel a utiskovaný zároveň, kategorie nerovnosti jsou proměnlivé. Zatímco diskriminace na základě genderu je poměrně zřejmá, otázka třídy bývá často opomíjená. Stojí-li v čele korporátu žena, nijak to nemění fakt vykořisťování pracujících. Takový feminismus nepotřebujeme.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Womens-strike-1970.jpg

Co chceme

Právě na princip intersekcionality se zaměřujeme během našeho působení v Levici. Pro začátek to znamená větší zapojení reprezentantek/tů různých sociálních skupin do všech aktivit strany. Hlavním dlouhodobým cílem platformy je formulace feministického programu. V práci na programu se inspirujeme programy feministických stran světa, jako jsou britská The Women's Equality Party, americká Peace and Freedom Party nebo švédská Feminist Initiative. Ale hlavně bychom rády na tvorbě spolupracovaly se skupinami, kterých se jednotlivá opatření týkají. Na závěr bych ráda citovala černošskou feministickou básnířku June Jordanovou: „My jsme těmi, na něž čekáme“.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Zadavatel/Zpracovatel: Levice

©Levice, 2020

Kontakt

+420 608 630 506
IČO: 49628089
Sídlo: Žirovnická 3133/6, Praha 10 - Záběhlice, 106 00