Petice za zmražení nájmů v době koronavirové krize

od 28. března 2020
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Canva-Man-Holding-Plastic-Bag-With-Coat-1-scaled.jpg

Ochrana práva na bydlení je dnes důležitější než kdy dřív

Opatření, která přijala vláda, aby zmírnila dopady šíření koronaviru dočasně zbavila práce 800 000 obyvatel České republiky - to znamená 15 % pracujících. 300 000 z nich se už dnes kvůli tomu potýká s finančními problémy, které je můžou připravit o bydlení. Tato krize nesmí být krizí těch, kteří pracují v určitých odvětvích, těch, kteří jsou chudí, v nestálých pracovních podmínkách, nemají vhodné bydlení, jsou staří nebo nemocní. Jedině pokud tuto krizi budeme solidárně považovat za krizi nás všech, můžeme ji překonat a vyjít z ní posíleni.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Canva-Abandoned-Factory-Interior-scaled.jpg

Ekonomika se zastavila - a nájmy musí taky

Značná část ekonomiky se ze dne na den zastavila, ovšem od zasažených firem, zaměstnanců i živnostníků se nadále očekává, že budou platit nájmy, splácet hypotéky a plnit další finanční závazky. Bez příjmů se tak lidé mohou dostávat do závažné finanční nouze, budou nuceni se rizikově zadlužit, nebo mohou o bydlení přijít zcela.

4 opatření pro dostupné bydlení, která musíme přijmout hned.

https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Canva-Keys-Left-on-the-Door-scaled.jpg

1. Zastavení placení nájmů

Pozastavení povinnosti platit nájemné a energie pro ty, kdo kvůli krizi přišli o část svých příjmů, po celou dobu, kdy bude tento stav trvat. Cílem je, aby nájemník nevyšel ze situace s nepřiměřeně vysokými dluhy.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Canva-Empty-Room-With-Closed-Window-Curtains-scaled.jpg

2. Stop vystěhovávání

Zákaz pronajímatelům vypovídat nájemní a podnájemní smlouvy a vykonávat vystěhování. To, že bude mít co nejvíce lidí stabilní a bezpečný domov, je základní podmínkou efektivní ochrany zdraví nás všech.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/Canva-Shallow-Focus-Photography-of-Coins-scaled.jpg

3. Odložení splátek

Nařízení bankám, aby lidem a firmám, postiženým mimořádnými opatřeními, umožnily odložit splátky úvěrů a hypoték na dobu, kdy jim bude jejich finanční situace splácení umožňovat, a aby jim po dobu trvání stavu nouze promíjely úrok.
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2020/03/img_9961a_1900x835.jpg

4. Zastavení exekucí

Zastavení exekucí, vyjma těch, v nichž je vymáháno výživné. Již dnes exekutoři pozastavili provádění soupisů majetku či mobiliárních exekucí. Je však také potřeba pozastavit exekuční srážky z příjmu a blokace bankovních účtů (mimo jiné proto, že bezhotovostní platba sebou nese výrazně menší riziko přenosu viru). Lidem v exekucích musí být umožněno žít tak, aby si se svým příjmem mohli vytvořit alespoň minimální bezpečné zázemí.

Souhlasíte? Podepište petici!

Bydlet žít logo
logo Levice
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Zadavatel/Zpracovatel: Levice

©Levice, 2020

Kontakt

+420 608 630 506
IČO: 49628089
Sídlo: Žirovnická 3133/6, Praha 10 - Záběhlice, 106 00