Jiří Hudeček. Jaderná zkáza – jak si stojí svět dnes, 77 let poté?

Skoro bez povšimnutí prošlo v těchto dnech výročí svržení atomových bomb na Hirošimu (6. 8. 1945) a Nagasaki (9. 8. 1945). Zdá se mi to zvláštní . vždyť dnes nebezpečí jaderného konfliktu opět stoupá, a toto bombardování má mnoho aspektů, které ze zdánlivě vzdáleného „výročí“ dělají aktuální událost.

Vzpomínám, jak jsem se před lety s Milanem Neubertem zúčastnil velmi vkusné a působivé vzpomínkové večerní akce v Brně – konala se letos zase? Nebo už tato tradice usnula navěky?!

Ještě silnější jsou ale pro mne vzpomínky na návštěvu obou postižených měst a „muzeí atomové bomby“, která jsou v obou ke shlédnutí a která jsem měl možnost vidět.

Obě přinášejí množství artefaktů – ale je mezi nimi jeden velký rozdíl. Zatímco slavnější a známější hirošimské je zaměřeno takřka výhradně na samotný akt bombardování a jeho následky (aniž by se příliš zabývalo tím, co bombě předcházelo) je muzeum v Nagasaki mnohem objektivnější a hlubší (ne náhodou byl v Nagasaki opakované starostou kandidát socialistické strany). Ukazuje vývoj japonského militarismu (možná by bylo správnější napsat „fašismu“, ale nejsem si tím úplně jist) v první třetině 20. století a jeho válečné dobrodružství v Číně a Pacifiku – a bomba je pak do určité míry logickým důsledkem, odplatou za zvěrstva japonské soldatesky (ani ta zde nejsou zamlčena). Hirošimské muzeum vidí válku jako svého druhu „přírodní katastrofu“, něco co přišlo bez lidského přičinění a nikdo za to vlastně ani nemůže – a pokud je tady nějaká vina, začíná svržením pum.

V tom vidím hlavní přínos a poselství vzpomínky na Hirošimu a Nagasaki pro dnešek – nelze se dívat jen na následky a přítomný stav (jak to ukazuje muzeum v Hirošimě), je třeba vnímat a nezamlčovat si (či nepřikrašlovat si) příčiny a cestu, která k hrůzným následkům vedla či vede (jako to činí v Nagasaki).

Snažíme se hrozbu nevnímat – ale visí nám všem nad hlavami, možná níž než si myslíme, možná blíž, než jsme si ochotni připustit. Ještě 8. 8. věřila japonská císařská rada, že USA nemají druhou atomovou bombu, a blufují.

Připomeňme si toto memento!
Jiří Hudeček, 9. 8. 2022