PŘEDVOLEBNÍ DEBATY STRANY LEVICE

Nabízíme přehled předvolebních debat a vystoupení kandidátů Levice a našich hostů. Záznam z debaty spustíte kliknutím na název debaty.

30. 3. 2024 Kam kráčíš, Evropo? První online debata s našimi kandidáty. Kam podle nich směřuje Evropská unie? Co je potřeba nutně změnit a jak to udělat? Odpovědi na tyto a další otázky hledali volební lídr Jan Májíček, dvojka kandidátky Markéta Juřicová a místopředseda Levice Vítek Prokop.

10. 4. 24 Ženy a Evropa Jakým výzvám čelí ženy v Evropě a jak se staví strana Levice k genderovým otázkám a otázkám rovnosti pohlaví? Co bude chtít v Evropském parlamentu prosazovat? O tom i mnohém dalším diskutovaly aktivistka a členka olomouckého feministického kolektivu Efko Darja Dočekalová a spolupředsedkyně a dvojka evropské kandidátky Levice Markéta Juřicová.

21. 4. 24 Strana evropské levice a její činnost. Tato debata přinesla pohled na historii i současnost této evropské levicové strany. Debaty se zúčastnili Julia Wiedemann (Vedoucí mezinárodního oddělení v ústředí Die Linke), Markéta Juřicová (spolupředsedkyně Levice, dvojka Levice pro volby do Europarlamentu(EP) a členka výkonného výboru EL) a Jiří Hudeček (člen Levice a hospodář EL). Moderoval bude: Antonín Hořčica (člen Celostátního výboru Levice a 6. na kandidátce do EP) Překlad z češtiny do němčiny a naopak zajistil: Jan Vaňo (Levice)

24. 4. 24 Umělá inteligence a robotizace. Záznam debaty na téma umělá inteligence a robotizace. V posledních několika letech došlo k zásadním průlomům v oblasti strojového učení, a nyní se zdá že nic nestojí v cestě nahrazení veškeré lidské práce prací strojů. Umělá inteligence nám tak dává prostředky k realizaci socialistické utopie, avšak v rámci kapitalistického systému hrozí další koncentrací bohatství a moci. Neoliberální trend slábnutí státu a privatizace moci by mohl vést k situaci, kdy několik vyvolených bude ovládat automatizované továrny a armády robotů, zatímco většina populace mrzne hladová na ulicích. O tom jak odvrátit tento dystopický scénář a zajistit, aby z nových technologií benefitovali všichni lidé debatovali: Prokop Hapala, vědec a kandidát Levice do EP na devátém místě kandidátky, jako hosté Hana Kalivodová, předsedkyně spolku Efektivní altruismus, a filosof Jan Votava.

19. 4 .24 Sociální soudržnost Evropy a nepodmíněný základní příjem. Záznam debaty, která se zaměřila e na téma sociální soudržnosti neboli koheze. Klíčovým bodem debaty byl návrh na zavedení nepodmíněného základního příjmu (NZP), který by spolu s konceptem nepodmíněných základních služeb měl zaručit každému občanovi nejen pravidelný příjem, ale i bezplatný přístup k základním životním potřebám jako jsou zdravotní péče, bydlení a vzdělání. Diskutovali: Jitka Cardová (Nezávislá myslitelka a spoluzakladatelka „Nepodmíněný základní kolektiv – Unconditional Basic Collective“), Marek Hrubec (filosof a sociální vědec), Vítek Prokop (Levice, místopředseda, na třetím místě eurokandidátky) a Antonín Hořčica (Levice, kandidující na 6.místě eurokandidátky, celostátní výbor). Překlad z češtiny do angličtiny: Markéta Juřicová (Levice, spolupředsedkyně, kandidující na 2.místě do EP).