ROZHOVOR ČESKÉHO ROZHLASU S JANEM MÁJÍČKEM, LÍDREM KANDIDÁTKY STRANY LEVICE
Český rozhlas přináší rozhovory s lídry všech stran a uskupení, které kandidují v červnových volbách do Evropského parlamentu. Na otázky moderátora odpovídá Jan Májíček, lídr kandidátky strany Levice.
Pane Májíčku, můžete, pokud možno heslovitě, předestřít tři vaše priority, s nimiž jdete do evropských voleb?
Mezi priority strany Levice patří určitě boj za sociální spravedlnost v Evropě, protože se domníváme, že tu Evropa zásadně podcenila. Potom je to otázka klimatických změn a jejich dopadů na Evropu a na obyvatele České republiky. A nakonec je to samozřejmě politika míru a zbrojení.
V kapitole Rozumná ekologie označujete Zelenou dohodu nebo Green Deal za nereálnou ekologickou politiku. Proč?
Protože je to založeno na představě o zeleňování byznysu a my se domníváme, že ta transformace musí být mnohem hlubší a nesmí být postavená na tržních principech. To znamená, že musí vycházet ze zájmu, který je veřejný a jde primárně z pozice občanů.
To znamená, že se nemají peníze dávat jenom firmám na to, aby si udělaly nové výrobní kapacity, a tak začaly být tzv. konkurenceschopné, ale musí jít právě o to, aby lidé měli dostupnou elektřinu, aby měli kde bydlet, aby jejich pracovní místa byla udržitelná a nebyla to stará uhlíková pracovní místa, která prostě zanikají.
Pokud se rýsují úpravy unijního Green Dealu, které by měly omezit byrokracii, regulaci například zemědělského sektoru, jak se stavíte k těmto případným změnám Zelené dohody?
Naše představa je taková, že by všechna ta opatření měla vycházet z udržitelnosti. To znamená, aby se peníze nedávaly velkým agropodnikům, ale právě třeba lokálním farmářům, aby se důsledně dbalo na to, že se bude pěstovat šetrně, což se bohužel neděje. A dneska ten trend toho zjednodušování je právě výhodný pro velké hráče.
Jak hodnotíte tzv. migrační pakt?
Pro nás je migrační pakt velkým zklamáním, protože si myslíme, že v něm Evropa úplně rezignovala na jakékoliv humanistické zásady, na kterých byla postavena. Je to vlastně jen byrokratické opatření, které má bránit tzv. pevnost Evropa a umožňuje to, aby veřejné peníze, například i české, šly do diktátorských režimů, jako je například Libye, která se zavazuje a je ochotná slíbit za peníze tzv. zadržování.
A my víme, že například v Libyi existují obrovské koncentrační tábory, kde dochází k obrovskému násilí na lidech, kteří prchají před násilím ze svých zemí.
…
Celý videozáznam rozhovoru je k dispozici zde a přepis rozhovoru je k dispozici na stráncce Českého rozhlasu zde.