Zástupci Levice se zúčastnili kongresu polské levicové strany Razem

Spolupráce levicových stran pro nás není jen prázdnou frází!

Ve dnech 17 – 18. června jsme se zúčastnili kongresu polské levicové strany Razem. Měli jsme tak možnost se setkat se zástupci celé řady stran a organizací z celého světa – ze Švédska, Finska, Švýcarska, Brazílie, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny, ale také s představiteli Kurdů a Palestinců. Kromě Levice pak Českou republiku reprezentovali i kolegové z Budoucnost. A jak celou událost hodnotili členové naší malé delegace?

Vítek Prokop z vedení mediální komise k tomu říká: „Když jsem jel vlakem do Polska, četl jsem si nejnovější vydání A2, jehož tématem byla levicová melancholie. Možná to některé překvapí, ale v Polsku žádná melancholie nepanuje, právě naopak. Razem sršeli optimismem a odhodláním, které tak moc potřebujeme tady u nás.“

Martina Veverková, členka Celostátního výboru Levice, k tomu dodává: „Razem si za 7 let své existence vybudovali důležitou pozici na polské politické scéně a stali se parlamentní stranou. Dokázali také velmi aktivně a prakticky reagovat na válečný konflikt na Ukrajině a iniciovali společnou kampaň za odpuštění zahraničního dluhu Ukrajiny. Proto jsme moc rádi, že můžeme spolupracovat a inspirovat se.“

A co vše se na kongresu řešilo? Spektrum témat bylo opravdu široké. Řešila se například potřeba nového internacionalismu, který by znamenal solidaritu a boj za práva každého člověka, ať už žije na Ukrajině, nebo v pásmu Gazy. Válka na Ukrajině nám ukázala, že je potřeba promyslet novou bezpečnostní architekturu Evropy, a že musíme umět vzdorovat jak imperialismu Ruska, tak imperialismu NATO.

Rovněž delegáti probírali problematiku dostupného bydlení, zkrácení pracovní doby, boj s klimatickou krizí a vzhledem k polskému zákazu potratů i reprodukční práva žen.

Co dodat závěrem? Účast na kongresu Razem byla skvělou příležitostí uvědomit si, jak podobným výzvám ve střední a východní Evropě, ale i jinde, čelíme, a jak na ně jak společně, tak ve svých jednotlivých zemích můžeme reagovat.

K úspěchu nás může vést jedině spolupráce a budování efektivních a aktivních organizací věrných svým principům!