Zboří koronavirus základy kapitalismu?

Asi jste si mohli všimnout, že v poslední době se neřeší nic jiného, než vzestupující pandemie koronaviru a co všechno může způsobit. Nemůžete si otevřít počítač bez toho, aniž by na vás nevyskakovala okna s ověřenou metodou, jak na koronavirus. Ať už je to v podobě česnekového odvaru 6x jinak nebo speciálně designové masky, která má 100% účinnost proti přenosu koronaviru.

Tak jako tak, téma koronavirus je všude kolem nás, avšak kvůli němu se zapomíná i na další témata, která jsou velmi důležitá.

Kvůli koronavirové krizi naše vláda například zcela odstrčila klimatickou krizi a odmítla evropský Green New Deal. Přitom současná krize je výbornou příležitostí, jak se připravit na novou nízkouhlíkovou a solidární ekonomiku.

Byl by to logický krok. Pokud je totiž systém založen jen na tom, že nejdůležitější je tvorba zisku, nejen že při pandemii a dalších přírodních katastrofách
se tvorba zisku snižuje, burzy se otřásají v základech a nastupuje krize finanční, ale také nedokáže pružně reagovat na rychlé změny, které v tomto případě pandemie koronaviru přináší. 

V důsledku to znamená, že se během pandemie uzavře velké množství podniků a továren a jejich vedení přijde o většinu svých příjmů. Kvůli tomu nám všem hrozí vyhazovy z práce pro nedostatek prostředků na mzdy, neschopnost splácet nájem, půjčky a mnoho dalších závazků. Mizení celých ekonomických odvětví a naopak neschopnost ekonomiky zajistit to, co je nejvíce potřeba, ukazuje v plné nahotě selhávání kapitalismu, který je založený na maximalizaci zisku.

Jak to dopadá, víme velmi dobře – stačí si vzpomenout na poslední velkou krizi z roku 2008. 

Otázka je, jak tato krize skončí.
Jedna varianta je, že se stane to co se stalo při minulé krizi
– všechno se to nějak přežene a budeme pokračovat v našich životech jako by se nic nestalo.
Pak máme ještě jednu cestu – vyjít ze základů solidární ekonomiky, která v dnešní době vzniká, ne protože si lidé chtějí vydělat na úkor druhých, ale protože chtějí druhým pomáhat.