Jak slaví Levice 4. výročí? Bojem za sociální spravedlnost

Dnes tomu budou 4 roky od spojení iniciativy Skutečná levice (SkLev) a Strany demokratického socialismu (SDS).

Ve straně Levice se spojil aktivismus se zkušenostmi, moderní a revoluční ideály se zavedenou stranou. Vznikla nová forma spojující boj za progresivní reformy stávajícího systému s radikálním přesahem.

Náš hlavní cíl je emancipace pracujících a podpora jejich sociálních bojů, s tím souvisí například intervence v Klubu cestovatelů (30. dubna 2020, [1],[2]), demonstrace za pracující Vesny (28. srpna 2019 v Olomouci), ČSOB (4. září 2019 v Praze), H&M (16. října 2019 v Brně), Liberty Ostrava (5. května 2021 demonstrace v Ostravě), nebo podpora odborů.

Demokratický socialismus v jedné zemi není možný, proto je důležité naše ukotvení v Evropské levici (kterou SDS dokonce spoluzakládala), ale i spolupráce mimo Evropu (např. s Kurdskou komunistickou stranou (KCP), 20.října 2023 jsme společně oslavili 30 let našich stran[3-5] on-line otevřenou debatou a publikovali také rozhovor[3]), nebo struktury EL (např. se Stranou tureckých pracujících (TİP), [6]).

Pojďme si teď shrnout, co všechno se nám v uplynulém roce povedlo.

Únor: Podpořili jsme pracující v továrně na pneumatiky Nexen Tire, když vyhlásili neomezenou stávku. Na demonstraci poslední lednový den 2023 Nexen Tire, hned další den jsme podpořili demonstraci pracujících z Woltu (a znovu za další dva týdny).

Březen: Protestovali jsme proti útokům Fialovy vlády na důchodový systém i zdravotnictví, demonstrací na MDŽ připoměli boj za práva žen, odsoudili jsme návrat karenční doby, Jurečkovo mafiánské vyhrožování Najmonovi i Pavlův podpis snížení valorizace důchodů.

Proti navýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let jsme protestovali před úřadem vlády. Náš místopředseda Vítek Prokop na ZČU v rámci „Hodiny pravdy“ svým projevem podpořil důstojné a spravedlivé mzdy pro učitele.

Duben: Spolu s jihlavskými sociálními demokraty a Michalem Šmardou jsme uctili památku Evžena Plocka, reformního komunisty, který se upálil na protest proti zavedení cenzury a proti nástupu normalizační politiky v KSČ. Bojovníci za sociální spravedlnost jsou nesmrtelní!

Protestovali jsme proti rušení poboček České pošty a v květnu pak sbírali podpisy pod petici za jejich zachování. Na našem sjezdu, který se nesl v duchu dialogu napříč levící kromě 50 delegátů dorazili také zástupci SOCDEM (J.Dienstbier) a KSČM (J.Růžička). Připomněli jsme mezinárodní den Romů 8.dubna.

15.dubna jsme se účastnili demonstrace „UŽ NIKDY tak drahou zimu: za čistou energii a bydlení pro všechny!“

Květen: Podpořili jsme stávkovou pohotovost odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku. Odsoudili jsme bilaterální vojenskou smlouvu s USA.

Červen: Členové Předsednictva CV Levice Markéta Juřicová a Vítek Prokop se 1.června setkali se spolkovým tajemníkem DIE LINKE Tobiasem Bankem. Člen našeho CV Jan Májíček odsoudil Drážďanský proces s antifašistkou Linou E.

Naše ZO Ostrava uspořádala 22. června protivládní demonstraci „Dost tupých škrtů!“, o pět dní později jsme aktivně podpořili demonstraci OS KOVO „Nechceme chudé zaměstnance!“.

28. června jsme důrazně odsoudili plošnou policejní buzeraci (patrně navíc s rasovým podtextem) v Karviné. O to smutnější, že ji požehnal Jiří Oliva radní za SOCDEM (tehdy ČSSD, ovšem politika, kterou předvedl on by seděla spíše na stranu, která se tak označuje nyní).

29. června jsme uspořádali otevřenou on-line diskuzi na téma „Volby v Turecku 2023“ s panelisty ze Sol Parti (naše sesterská strana v EL) a TİP. Na téma diskuze vyšel se členem TİP CZ rozhovor v Levicovinách.

Červenec: Od 6. do 9. července se v Lublani konala Letní univerzita Evropské levice (European Left), které se za naši stranu zúčastnil člen Předsednictva Celostátního výboru Vítek Prokop (Vítek Prokop – Levice) a bývalý člen našeho PCV a jeho spolupředseda a stávající hospodář Evropské levice Jiří Hudeček.

27. července jsme podpořili Ostravský LGBTQ+ Pride jako nekomerční antisystémovou alternativu k Prague Pride.

Srpen: 4. srpna jsem odsoudili protiromské výroky Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a Miroslavy Němcové (ODS). 10. srpna jsme v Praze podpořili demonstraci české pobočky strany tureckých pracujících (Türkiye İşçi Partisi, TİP) proti kácení lesu Akbelen a protiprávnímu věznění jejich poslance Cana Atalaye Erdoğanovým režimem.

14. srpna jsme podpořili na Prague Pride práva LGBTQ+ lidí uvnitř levicového bloku spolu s Budoucností a SOCDEM. 18. srpna jsme oslavili 30 let naší strany (jako legální nástupkyně Levého bloku) happeningem „30 let sociálních bojů“ před Ministerstvem práce a sociálních věcí.

24. srpna jsme uspořádali on-line otevřenou debatu na témata „Masakr lesa Akbelen“ a „Boj za propuštění Cana Atalaye“ spolu s TİP.

Září: První zářijový víkend jsme se zúčastnili levicového festivalu Volksstimmefest ve Vídni, kde byly k dostání také tištěné Levicoviny v angličtině.

Říjen: 8. října jsme aktivně podpořili demonstraci proti podfinancování kultury státem. 17. října jsme přišli podpořit stávku pracovnic a pracovníků vysokých škol za zvýšení platů.

20.října jsme oslavili 30 let našich stran společnou otevřenou on-line debatou s Kurdskou komunistickou stranou (KCP,[3,4,5])

Listopad: 2. listopadu Spolupředsedkyně Markéta Juřicová v pořadu Máte slovo podpořila internacionalistický, humanistický přístup k uprchlíkům. 11. listopadu se konala programová konference Levice, která také podpořila odborové protesty.

3. listopadu proběhla otevřená on-line debata s členem organizace „Cizinec není otrok“ na téma „Situace cizinců na trhu práce“. Stojíme na straně všech vykořisťovaných pracujících, zejména těch nejvíce prekarizovaných.

12. listopadu Členové PCV Markéta Juřicová a Vítek Prokop – Levice zastupovali Levici na 7. Evropském fóru levicových, zelených a progresivních sil v Madridu.

14. listopadu jsme uspořádali otevřenou debatu s Janem Májíčkem v Ostravě na téma „Jak můžeme porazit Fialovu vládu?“

16. listopadu kriticky hodnotil stav demokracie po 34 letech v pořadu Máte slovo člen PCV Vítek Prokop.

Sobota 25. listopadu byla věnovaná aktivitám k příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Strana Levice ve spolupráci s European Left a hnutím Budoucnost uspořádala debatu o kyberšikaně političek v ČR a v Evropě. Účastnily se také političky z KSČM (P. Prokšanová) a Zelených (A. Junková). Také jsme spolu se členkami politického sekretariátu European Left položili květiny u pomníků dvou významných žen zavražděných z politických důvodů (J. Jabůrková, M. Horáková).

27. listopadu jsme se zúčastnili odborářské demonstrace proti vládním škrtům a dalšímu zhoršování životní úrovně pracujících.

Prosinec: 15. prosince jsme prošli rebrandem loga, stranických barev a webu.

[1] https://www.facebook.com/photo/?fbid=520312755302326&set=pb.100064368865607.-2207520000

[2] https://www.facebook.com/photo/?fbid=543846269615641&set=pb.100064368865607.-2207520000

[3] https://jsmelevice.cz/30-let-nasich-stran-rozhovor-s…/

[4] https://jsmelevice.cz/blahoprani-kurdske-komunisticke…/

[5] https://www.facebook.com/events/717880053534484

[6] https://www.facebook.com/events/263115209655265