Evropská levice: K 50. výročí vojenského puče v Chile a atentátu na prezidenta Allendeho

Strana Levice se připojuje k výzvě Evropské levice k obraně demokracie, která byla vydána u příležitosti 50. výročí od vojenského puče v Chile a hrdinské smrti Slavatora Allendeho. Text výzvy je zde:

VÝZVA NA OBRANU DEMOKRACIE

V pondělí 11. září si připomínáme 50 let od vojenského puče proti demokracii v Chile, kdy byl první socialistický projekt vzniklý lidovým hlasování přerušen atentátem na prezidenta Salvadora Allendeho.

Oceňujeme významné demokratické pokroky v Chile a dalších latinskoamerických státech, ale s krajním znepokojením pozorujeme, že demokratické vlády, které se snaží uskutečnit projekty pokroku, rovnosti a obrany sociální většiny, jsou i nadále terčem útoků.

Atentáty, státní převraty, politická perzekuce, destabilizace, kriminalizace a permanentní očerňování a diskreditace jsou i nadále hrozbami, kterým musí progresivní a levicové síly čelit pokaždé, když se v demokratických volbách s podporou lidu dostanou k politické moci.

Zvláště závažné jsou právní a dezinformační kampaně, kterými se snaží vyvolát, ne-li přímo k provést státní převraty proti demokraticky zvoleným vládám.

Vážná politická krize v Guatemale, kde je stát ovládán oligarchií, která je fakticky mocenskou strukturou, která odmítá uznat svou porážku ve volbách, zinscenování tichého puče proti kolumbijskému prezidentovi Gustavu Petrovi nebo vzestup extrémně pravicových sil v celé Evropě jsou aktuálními příklady křehkosti a obrovských nedostatků našich demokracií.

Tváří v tvář celosvětovému vzestupu krajně pravicových politických sil, které na tomto protidemokratickém repertoáru staví své politické kroky a přístup k moci, vyzýváme k jednotě postupu všech pokrokových a levicových sil na obranu demokracie a jejích hodnot, ve službách sociální spravedlnosti a obrany zájmů většiny občanů.

U příležitosti 50. výročí vojenského puče v Chile a hrdinské smrti prezidenta Salvadora Allendeho vyzýváme k posílení spolupráce a koordinace při obraně vlád pokrokových a levicových politických sil proti těm, kteří vytvořili zákeřné mocenské sítě k despotickému dosazování či odstraňování vlád.

„Mají sílu a budou nás moci ovládat, ale společenské procesy nelze zastavit ani zločinem, ani silou. Dějiny jsou naše a dějiny tvoří lidé.“

„Lidé musí být ostražití a bdělí. Nesmí se nechat vyprovokovat ani zmasakrovat, ale musí také bránit své dosažené úspěchy. Musí bránit právo budovat svým úsilím důstojný a lepší život.“

Na památku prezidenta Salvadora Allendeho.