Hlídáme pravicové politiky! Díl 1: Marian Jurečka. Důchody? Místo pokroku návrat do minulosti.

Začínáme seriál příspěvků, který navazuje na náš happening 108 červených tlačítek pro vládu.

Už je to tady! Čeká nás konzervativní řešení důchodové reformy. Naši předkové museli v tradičních dobách chtě nechtě akceptovat realitu, kdy děti byly jedinou možností, jak se zajistit na stáří. Sociální reformy 20. století a s nimi přicházející průběžný důchodový systém umožnil lidem – a především ženám – osvobodit se od životní nutnosti nekonečného populačního růstu.

Kdo ví? Možná i proto, že tento sociální pokrok je důsledkem tlaku dělnického hnutí, socialistických a komunistických stran, současná pravicová vláda se jej chystá nahlodat a vrátit nás do dob, kdy platily skutečné hodnoty tradiční rodiny.

Podle slov předsedy KDU-ČSL Mariána Jurečky se děti budou muset opět stát naším biologickým kapitálem. A budeme moct zapomenout na to, že otázky kolik chceme mít dětí, kdy a s kým, budou jednou každého osobní věc, do které společnosti nic není.

Prosazujeme dlouhodobé a systémové řešení důchodové reformy, o kterém píšeme v našem dlouhodobém programu. Tím je posílení sociálních odvodů od zaměstnavatele při současném snížení odvodů ze mzdy. Zaměstnavatelské odvody nebudou počítány jen z výše mezd, ale z celkové ekonomické výkonnosti podniku. Díky tomu nebudou moct firmy šetřit na sociálních odvodech úsporami na pracujících. A také mohou naše důchody začít takříkajíc platit roboti. Protože se ziskem podpořeným digitalizací a automatizací porostou i příjmy důchodového účtu.