Milostivé léto – Squid Game po Česku?

Viděli jste na podzim korejský seriál Squid Game (Hra na oliheň)? V tomto seriálu beznadějně předlužení lidé vsadí na poslední možnost záchrany účastí ve smrtící hře, kde pro zábavu hrstky boháčů hrají dětské hry.

 Pro velký úspěch se takovou hru rozhodli pro české dlužníky v exekucích zopakovat i naši zákonodárci. Bude se Milostivé léto vztahovat na váš dluh, nebo je dávno přeprodán soukromému věřiteli? Chytli jste slušného exekutora, který s vámi bude komunikovat, nebo ten váš nestíhá odpovídat, nebo dokonce Milostivé léto sabotuje? Podaří se vám všechny informace za 3 měsíce zjistit? A budete mít na zaplacení dluhu? Nestihnete, nebudete? Pokračování příště, nebo už se Milostivé léto opakovat nebude?

Ale teď vážně: Milostivé léto, společná iniciativa Marka Výborného z KDU-ČSL a Patrika Nachera z ANO, bylo od začátku konstruováno tak, že nemohlo skončit jinak než neúspěchem. Podle aktuálních informací Milostivé léto využilo jen malé množství dlužníků, na které byla akce mířena. Stát přitom nepřipravil žádné nástroje, jak dopady celé akce vyhodnotit.

Za období pouhých tří měsíců, během nichž jsou vánoční svátky, uprostřed dvou vážných krizí, covidové a energetické, nelze vyřešit případy, které se podle odhadů týkají 300 tis. lidí. Ukazuje se navíc, že mnozí zájemci nedosáhnou ani na uhrazení původní jistiny a poplatku exekutorovi. Důležité je i uvědomit si, že hluboce předluženým lidem nepomůže ani zbavení se části dluhů, pokud zbytek zůstává nesplatitelný.

V Levici vítáme všechny kroky, které zlepší situaci lidí v exekucích. Kromě špatně konstruovaného Milostivého léta jsme však za poslední volební období byli svědky přinejlepším polovičatých novel exekučního a insolvenčního zákona. Myslíme si, že to není náhoda – na vině je silná exekuční a věřitelská lobby a politici, kteří nedokáží překonat neoliberální vyprávění o individuální odpovědnosti. Ještě menší naděje pak můžeme vkládat do současné, pravicové vládní garnitury, fakt, že ministr spravedlnosti je na exekuční prostředí osobně napojen, mluví za vše.

Co by bylo skutečným řešením masivní předluženosti způsobené nedostatečně právně regulovaným prostředím?

  • Převedení agendy exekutorských úřadů pod působnost soudní moci, přidělování případů na základě místní příslušnosti.
  • Zastavení starých exekucí a konsolidace dluhů podle toho, kdo je věřitelem.
  • Dostatečně vysoké nezabavitelné částky a rychlé a dostupné oddlužení pro dluhy, které vzniknou v budoucnu.

Celý náš program si můžete přečíst zde: https://jsmelevice.cz/…/2022/01/Program-Levice_2021.pdf

Také se nechcete smířit s polovičatými řešeními, která nabízejí současní politici? Přidejte se k nám! https://pridejse.jsmelevice.cz/