Muži se bojí, že se jim ženy budou smát. Ženy se bojí, že je muži zabijí.

Minulý týden rozvířila společenskou debatu fotografie ze začátku kampaně koalice Pirátů a STAN, na níž byla jediná žena, včera po zveřejnění výpovědí několika žen rezignoval na poslanecký mandát populární politik TOP 09 Dominik Feri.

My v Levici nechceme tyto kauzy svalovat na ideologie těchto stran, neboť velmi dobře víme, že podobné problémy se nevyhýbají ani levicovému prostředí. Naším cílem však musí být veškerý útlak a diskriminaci, nejen na základě pohlaví, odstranit!

Nemá velký smysl řešit, jestli Dominik Feri je nebo není slušný člověk, jestli očistí nebo neočistí své jméno. Má však smysl řešit, jakým způsobem funguje ve společnosti moc a privilegia, která mladému politikovi dovolila chovat se tak, jak popsaly přeživší jeho jednání. Tyto ženy se v posledních dnech odhodlaly ke svým traumatizujícím zážitkům vrátit a anonymně je zveřejnit – to si žádá obrovskou odvahu, a jakékoli zpochybňování jejich svědectví, navíc vždy potvrzených další osobou, je tedy naprosto nemístné. Neobhajitelné je i spekulování některých veřejných osobností na sociálních sítích, zda se jednalo nebo nejednalo o znásilnění.

Dokud žijeme ve společnosti, kde mají jedni moc nad druhými, bude docházet k situacím, jichž jsme svědky, není to jen otázka selhání jednotlivce, skupiny, či politické strany. Přesto se nikdo nemůže vyviňovat ze zodpovědnosti za svá slova a činy.

Ani my ve straně Levice nejsme dokonalí, aktivně se však snažíme vytvářet prostředí, kde se všechny členky a členové a sympatizantky a sympatizanti mezi sebou respektují a mají stejné příležitosti účastnit se života strany. Protože rovnost žen a mužů je pro nás prioritou, reflektujeme tyto otázky v našem programu, a máme také feministickou platformu, která formuluje stanoviska k genderovým otázkám a napomáhá tomu, aby se prostředí v naší straně co nejvíce podobalo světu, jaký bychom si přáli.

Protože budoucnost je buď feministická, nebo žádná!