StanoviskaOdmítáme privatizaci Budějovického Budvaru!

22. 6. 2022
https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2022/06/Privatizace-Budvaru.jpg

Privatizace Budvaru? Vláda opět dokazuje, že nemá reálná řešení pro současnou situaci!

Po jednorázových příspěvcích a tragikomicky neefektivním snížení spotřební daně z pohonných hmot vláda přišla s dalším nesmyslem. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně nejzbytečnější strany koalice SPOLU, navrhla zprivatizovat státem vlastněný pivovar Budějovický Budvar. Ačkoliv jde o dlouhodobě výdělečný podnik, předsedkyně TOP 09 si myslí, že by se zisk z prodeje dal využít ke snížení státního deficitu.

Tak jako se zmíněnými jednorázovými příspěvky, které nijak neřeší dlouhodobou situaci lidí v hmotné nouzi, a snížení spotřební daně, které akorát snížilo cenu pohonných hmot po dobu zhruba jednoho týdne, jde o další nešťastnou ukázku absence dlouhodobé strategie na straně vlády. Pravicový neoliberalismus, kterého se vláda dogmaticky drží, nedokáže vyřešit současné problémy, a vládní „pomoc“ se tak omezuje jen na jednorázové štěky, které nás z krize nevyvedou.

Jako je potřeba rostoucí inflaci řešit restrukturalizací ekonomiky, konkrétně zavedením maximální marže na spotřební zboží, růstem platů a demarketizací sociálních služeb, tak i státní dluh je třeba řešit strukturálně – především daňovou reformou, která přenese většinu zdanění z práce na majetek, a zavedením progresivní daně, která státu umožní vybrat dostatečné prostředky bez oslabení kupní síly většiny obyvatel, což současné rovné nastavení daňového systému neumožňuje. Rostoucí inflaci a chudobu rozhodně nevyřeší jednorázový příspěvek 5.000 Kč jednomu sektoru populace (ironicky stejný krok, který současná vláda označovala za vrchol populismu necelé 2 roky zpět), a ke snížení státního dluhu doopravdy nepovede prodej výdělečného podniku – to akorát stát připraví o prostředky v následujících letech.

Pokud máte dost vládních experimentů, které zničí českou ekonomiku v zoufalé snaze zachránit přežitý neoliberální pořádek, podpořte Levici, a pomozte nám vybudovat alternativu k současné pravicové hegemonii!

Levice

https://jsmelevice.cz/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Zadavatel/Zpracovatel: Levice

©Levice, 2020

Kontakt

+420 608 630 506
IČO: 49628089
Sídlo: Žirovnická 3133/6, Praha 10 - Záběhlice, 106 00