Orel much nelapá

Tohle Komenského přísloví a Čelakovského mudrosloví kdysi vůči mně používala moje babička, když mi dávala najevo, že se nemám vztekat vůči malichernostem nebo nedůstojně vracet úder člověku malému třeba i jinak než vzrůstem.

Na babičku jsem si nedávno vzpomněl, když jsem si přečetl krátký příspěvek „Krást se nemá, tím méně v politice“ Pavla Kováčika, předsedy poslaneckého klubu KSČM. Autor v něm píše, že mnozí mají tendenci přivlastnit si programové cíle KSČM a že „nově vzniklý subjekt Levice doslova opisuje i to, co bylo již v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na jednání předloženo poslanci KSČM. Vyprahlost vlastních programových témat je evidentní.“ Moje pocity při čtení toho textu byly směsí naštvání kvůli urážce, ale také překvapení, protože v předchozích dnech jsem narážel na zcela jiná hodnocení stranického programu naší Levice. Kromě nejrůznějších výtek (s částí i souhlasím) to byla spíše radost na straně levicově smýšlejících lidí, že potřeby lidí vnímáme podobně a že máme společný programový průnik.

Z Kováčikova textu ovšem žádná taková radost nečiší. Ani žádná jeho úvaha třeba nad tím, proč při dobrém programu KSČM její podpora ve společnosti dlouhodobě klesá. Jen trochu prazvláštní logika, skrývající se v konstrukci: „KSČM má jasnou pozici s dlouhodobě stabilním jasným cílem…. Nelze tedy souhlasit s variantou, že vznik nových uskupení je záchranou pro levici“. To se dá číst jako: překážíte nám, nechceme vás. Správnost tohoto čtení je vysoce pravděpodobná, protože o pár dní dříve z pera téhož autora jsme se dozvěděli, že „KSČM vždy byla a bude hegemonem levice, ať se to líbí, nebo ne“.

Trochu se mi ulevilo, když jsem si uvědomil, že Kováčik vlastně nemluví jménem KSČM. Pak už jsem jen přemýšlel nad tím, proč vlastně ten útočný text vznikl. Jaké důvody vedly relativně exponovaného funkcionáře parlamentní strany, aby se takto zviditelňoval proti malému levicovému subjektu. Napadl mne stranický sjezd, napadly mne podzimní senátní volby. Pravdu se asi nikdy nedozvíme, ale jedna věc je nad slunce jasná: soudruh Kováčik není žádný orel.