Předseda Strany evropské levice o protestech v Bělorusku

V neděli se v Bělorusku uskutečnily volby. Večer bylo oznámeno, že prezident Lukašenko, také označovaný jako „poslední evropský diktátor“, může zahájit své šesté volební období, poněvadž pro něj hlasovala velká většina.

„Volby“ byly zaštiťovány armádou, která začala během neděle proudit do metropole Minsku. Město bylo na určitý čas zcela uzavřeno. Docházelo k vypínání Internetu a webové stránky kritické vůči vládě byly nepřístupné. Objevily se zprávy o zadržení oponentů, aktivistů a žurnalistů kritických vůči vládě.

Nezávislí pozorovatelé nebyli povoleni a výsledky voleb byly oznámeny pouze oficiálními místy, propojenými s vládou. Přitom se oficiální výsledky výrazně lišily od údajů z nezávislých zdrojů – zatímco v prvních byl Lukašenko jasným vítězem, druhé viděly jako vítěze Tichanovskou, jeho oponentku. Jde o manželku před nedávnem vyloučeného a později i zatčeného protikandidáta, který se ve své kampani zasazoval o svobodné a spravedlivé volby.

Za soumraku lidé zaplnili ulice. Přišly zprávy o násilí ze strany armády a policie. I když Lukašenko zjevně předpokládá, že volby zase vše vrátí k normálu, doutnající pokojné protesty, které začaly během posledních týdnů, nepřestaly.

Vyjadřujeme solidaritu s protesty proti autokratickému systému, kde se už před lety demokratické volby změnily ve frašku. Všichni političtí vězni musí být propuštěni. Zásadní práva, například svoboda vyjadřování a shromažďování, nesmí už být nadále pošlapávána.

Tímto se připojujeme k prohlášení Heinze Bierbauma z European Left.

Přidejte se k nám a pojďme ukázat solidaritu s lidmi z Běloruska na demonstraci v sobotu!

https://www.facebook.com/events/1749829565170566/