Zastavme utrpení -- každý lidský život se počítá!

Prohlášení Strany evropské levice: Zastavme utrpení – každý lidský život se počítá!

Zveřejňujeme překlad prohlášení Strany evropské levice (European Left):

Další tragédie v Egejském moři. Další masakry v moři utonulých uprchlíků, mužů, žen a dětí prchajících před hrůzou svých zničených domovin, hledajících závan naděje na přežití. Snících o důstojnosti, jistotě, o naději na lepší budoucnost.

79 obětí, 108 zachráněných, a stovky pohřešovaných osob, většinou dětí a žen.

Šokující počty, které okamžitě otřesou spícím svědomím evropské společnosti. Ale jen na pár dnů.

Strana Evropské levice vyzývá všechny Evropany, aby tentokrát překonali mlčení, lhostejnost a společenskou setrvačnost. Musíme se ozvat, požadovat okamžitou radikální změnu převládající politiky EU vůči uprchlíkům a přistěhovalcům. Politické přístupy založené na xenofobních, rasistických a fašistických postojích napomáhají pravicovým silám a posilují je ve snaze o zničení veškerých zbytků demokracie, civilizace, lidskosti a solidarity v Evropě.

Silně odsuzujeme probíhající militarizaci hranic EU. Jsme rozhodnuti bojovat za bezpečné, legální a dostupné přechody pro uprchlíky a přistěhovalce, jedinou možnou cestu k zastavení smrtících pastí, jak na moři, tak na hranicích EU.

Odmítáme probíhající pokusy o přehazování odpovědnosti mezi evropskými vládami a politickými elitami vždy, když dojde k tragédii. Každý členský stát EU je spoluzodpovědný, pokud odmítá jedině možné rozumné řešení: společnou politiku EU, založenou na přijímání uprchlíků a migrujících osob s ohledem na kapacitu a silnou solidaritu mezi státy.

Podporujeme jinou Evropu, takovou, která respektuje základní lidská a sociální práva, svobodu, důstojnost a přijímání všech, a která odmítá xenofobii, diskriminaci a zločinnou lhostejnost vůči lidským osudům všech vykořisťovaných na Zemi.

Pojďme to změnit nyní – tato lidská tragédie musí být poslední!

Originál prohlášení (anglicky) je zde.