Rozhovor se členem Strany tureckých pracujících v České republice (TİP – Çekya)

V souvislosti s nedávno proběhlými parlamentními a prezidentskými volbami v Turecku přinášíme rozhovor s členem české pobočky Strany tureckých pracujících (Türkiye İşçi Partisi – Çekya). Se soudruhem a soudružkou z TİP jsem se setkal v Praze, bavili jsme se kromě voleb také o nedávném rozsáhlém zemětřesení v Turecku, Kurdské otázce, programu TİP a mezinárodní politice. TİP je, jako levicová, progresivní antikapitalistická strana názorově blízká naši sesterské straně Sol Parti (člence Evropské levice), jakkoli v parlamentních volbách vystupovaly na různých kandidátních listech. Věříme, že s TİP – Česká Republika bude Levice v budoucnosti dále spolupracovat.

                                                                                                                                                     Tomáš Starý (Levice)

Všeobecné volby v Turecku 2023

Všeobecné (parlamentní i prezidentské) volby v Turecku začnou 14. května. V parlamentních volbách bude TİP (Strana tureckých pracujících, popř. Turecká dělnická strana) kandidovat v „Alianci svobody a práce“ spolu s mnohem větší HDP (Lidová demokratická strana)/YSP (Strana zelené levice), na Západě nazývané „kurdská strana“. V prezidentských volbách TİP podpoří Kemala Kiliçdaroğlua, je to tak?

Správně, 1 hlas pro Kemala a 1 hlas pro TİP je hashtag #1oyKemale1oyTİPe (poznámka: jak je na titulním obrázku)

Od minulých voleb máte v parlamentu čtyři křesla, co tipujete do toho nadcházejícího?

TIP by mohl ztratit 1 ze stávajících členů parlamentu, ale věřím, že přibudou noví členové za obvody Muğla, Hatay, Antalya, Izmir a Ankara.

Komunistická strana Kurdistánu (KKP) je také na seznamu YSP, je to tak?

V kurdské volební alianci byli nominováni i jejich generální tajemníci (kandidát z Vanu Sinan Çiftyürek). Existují však prvky, které s touto identitou v Alianci svobody a práce vyčnívají. Sociální složka tohoto hnutí však téměř neexistuje, a to logicky nestačí, abychom mohli toto hnutí YSP definovat jako hnutí s komunistickou identitou.

TİP, EMEP, TÖP, LHP jsou radikálně levicové, antikapitalistické strany, ale HDP/YSP někteří označují jako „liberální levice“ nebo „sociálně demokratická“, máte v koalici s větší HDP dostatek svobody vyjádřit se (v kampani a hlasovat v parlamentu pro váš, ekonomicky radikálnější program)?

Levicová sestra Sol Parti spolu s TKP, TKH a DH vytvořila samostatný „Svaz socialistických sil“ pouze z radikálně levicových stran… Jejich šance dostat se do parlamentu dle průzkumů veřejného mínění je ale mnohem menší.

TİP, TÖP a EMEP lze nazvat pouze socialistickými stranami. Jsou to organizace, které bojují za dělnickou třídu a pracující. HDP je však bojovná strana [Kurdského] národního hnutí, která si klade za cíl zahrnout mnoho sociálních segmentů a snaží se pokrýt i [různé další] identity. Nelze ji nazvat liberální levicí nebo sociálně demokratickou, je to zastřešující strana, která zahrnuje liberály, šéfy, duchovní, a dokonce i kmenové členy. Samozřejmě jsou mezi nimi i Alevité, socialisté nebo komunisté. Svaz socialistických sil má na druhé straně obecně charakter struktur kolem komunisticko-socialistické ideologie.

Revoluční hnutí (DH): Federace Intelektuálních Klubů (Fikir Kulüpleri Federasyonu), která byla před rozpadem v TKP (Turecká komunistická strana), pak na straně HTKP (Lidová turecká komunistická strana), později se od HTKP oddělila a založila si vlastní strukturu. Není to radikální levice, ale antiimperialistická revoluční organizace.

TKH (Turecké komunistické hnutí) je skupina, která zůstala u HTKP (odštěpené od TKP) a pak kritizovala, že se TIP příliš přiblížila kurdské politice a odešla [z HTKP/TİP]. Skupina Erkana Başa (HTKP, později TİP) odešla z TKP Kemala Okuyana, protože TKP je příliš vzdálená kurdskému hnutí. Pak hnutí Kurtuluş (TKH) řekne HTKP: „Ale jste [teď zase] až příliš blízko [kurdskému hnutí],“ a opustí je.

HTKP: Předchozí název TİP. Při rozdělení TKP se objevily KP (Komunistická strana) a HTKP. Když KP znovu přijala název TKP, z HTKP se stal TİP. Nejjasnější rozdíl, který jsem viděl mezi TİP, TKP a TKH, je vztah ke kurdskému hnutí. Nadto, TKP a TKH přijímají o něco více mechanismů kolektivního vedení a přísnější leninské organizace.

Jak se TİP staví k otázce uprchlíků v Turecku?

Někteří říkají, že v Turecku je až 10 milionů uprchlíků. Proto TİP navrhuje mluvit s vládami Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu a uzavřít dohody o návratu uprchlíků.

Jak se staví TİP k institucím velkého mezinárodního kapitálu – NATO, WB, MMF, … ?

Všechny tyto organizace jsou považovány za nejdůležitější sdružení imperialistické a kapitalistické politiky. Proto se musíme jednak zbavit NATO a možná vytvořit organizaci jako garanta míru pod OSN; a také nahradit WB a MMF sociálními institucemi, které nevytvářejí inflaci a větší dluh chudším zemím.

Nyní vidíme, že vládní strany AKP a MHP získají v parlamentu pohodlnou většinu. Souhlasíte s tím, že chyba opozice je zejména v „nedostatku koordinace uvnitř opozice“. Jeden z mých přátel mi říkal, že v některých místech dvě strany ze stejné koalice postavily své kandidáty „proti sobě“ a někde neměly žádné. Zmínil CHP-İYİ, ale možná i YSP-TİP(!), je to tak?

Skutečně. Obě koalice raději šli do voleb samostatně. CHP a İYİ vystupovaly v každém městě zvlášť, zatímco YSP a TİP oddělily pouze polovinu měst. V parlamentních volbách nemůžeme měřit výkon koalice CHP-İYİ, protože jsou v různých křídlech (liberální [levice] vs. pravice). Nicméně je téměř jasně vidět, že YSP-TİP by mohl získat 4-5 dalších poslanců do koalice, pokud by dali přednost společné kandidátce v celém Turecku.

Zemětřesení

Nejprve mi prosím dovolte vyjádřit soustrast všem obětem, jejich příbuzným a celému Turecku. Geçmiş Olsun.

Prezident Erdogan a jeho AKP se dostali k moci také v důsledku dalšího zemětřesení, které zasáhlo Turecko, Izmit 17. srpna 1999. Nedávné zemětřesení však může přispět k předpokládané ztrátě prezidentského úřadu a také parlamentní většiny pro AKP+MHP, můžete nám říci o regulaci výstavby domů, její implementaci, kontrole a způsobu, jak vláda reagovala na zemětřesení?

Vláda velmi pomalu zasahovala do chaosu po zemětřesení. Podle vědců bylo zcela jasné, že před posledním nařízením v roce 2004 po istanbulském zemětřesení bylo postaveno mnoho budov nekvalifikovaně se slabým sloupem a trámem.

Zákonem č. 6306 o přeměně oblastí ohrožených katastrofou a širokými pravomocemi udělenými TOKİ bylo v Turecku připraveno právní krytí přeměny oblastí s vysokou nájemní hodnotou, nikoli oblastí rizikových. Díky tomuto nařízení byli občané žijící ve čtvrtích, které byly prohlášeny za rizikové oblasti, aniž by se spoléhali na vědecká a transparentní kritéria, vysídleni a nuceni žít s dluhem, který je zatížen.

Z tohoto důvodu je zásadní, aby dočasné přístřešky kontejnerového typu, kterých lze v této fázi nainstalovat pouze 8530 z 90 tisíc potřebných za měsíc, byly prezentovány způsobem, který je vhodný pro klimatické, environmentální a zdravotní podmínky a má základní vlastnosti pro bydlení.

Dostali jsme jako Levice dopis od Sol Parti, kde popisují, že vláda zablokovala pomoc regionům ovládaným opozicí. Lidé v této souvislosti mluví většinou o Hatay. Co bys k tomu mohl říct?

V regionu jsem nebyl. Nemohu tedy říct přesnou pravdu, ale víme, že vládní zřízení klame. Navíc, jakmile se k někomu pod budovou dostali další dobrovolníci, vládní záchranné týmy se často pokoušely přivlastnit si výsledek.

Všiml jsem si, že Sol Parti a TKP byli hodně dobrovolníci v zóně zemětřesení, když sleduji jejich stránky, ale předpokládám, že TİP také hodně pomohl, můžete říct více?

Skutečně. TKP také opravila celý systém filtrace vody, zatímco TİP stavěl stanové městečko s 500 domy po zemětřesení. Máme 2 kandidáty do parlamentu, kteří jsou organizátory tohoto malého městečka.

Mohl byste prosím doporučit nějaké organizace pro dárcovství? Pokud je to stále aktuální, co byste doporučil lidem, kteří by se nyní chtěli fyzicky dobrovolně zúčastnit v zóně zemětřesení?

https://ahbap.org/disasters-turkey (všeobecné dary pro oběti zemětřesení)

https://ahbap.org/iletisim (co osobně nejlépe můžete udělat)

go.ahb.app/depremburs23 (dary pro studenty univerzit zasažené zemětřesením)

Co TİP udělal a co navrhujete?

– TİP připravil 42 kamionů, 38 kamionů, 16 pick-upů, 4 minibusy, 1 pojízdný zdravotní karavan, 38 osobních aut, 2 karavany, 1 pojízdný potravinový vůz, 1 mobilní ošetřovnu, 5 vodních nádrží, 2 kabinové sprchy, 12 kabinových toalet, 8 přenosných stánků s jídlem, v oblasti pracuje tým 705 lidí složený ze specialistů na pátrání a záchranu, lékařů, zdravotních sester, zdravotníků, dělníků, horníků, psychologů a tisíců dobrovolníků v regionu od první noci. TİP také dosud nainstaloval 600 stanů a 45 kontejnerových domů. Kontejnerová vesnice se sociálními prostory, jako je ošetřovna, prádelna, kuchyně, knihovna a studijní centrum…

– Vědecký výbor TİP vyzývá orgány k odpovědnosti a požaduje následující opatření:

  1. Města, která byla zasažena zemětřesením se zákonem č. 7269 účinném v běžném životě. Vyhlášení „katastrofické zóny“ je dostačující, kromě toho je 10 měst ve stavu nouze. Rozhodnutí přijmout rozhodnutí nemá za úkol usnadnit dodání nouzové pomoci regionu. Rozhodnutí o nouzovém stavu spíše odráží následky zemětřesení. Nejde o jejich potlačování prostřednictvím nouzového stavu, ale o naslouchání těmto požadavkům, jejich zaznamenávání a zároveň formování zásahu kolem těchto požadavků.
  2. Politická moc je spojena s institucemi, organizacemi a dobrovolníky, kteří se snaží dodávat pomoc regionu. Efektivní a humanitární strategie plánovaná, koordinovaná se všemi institucemi/organizacemi a dobrovolníky bez diskriminace a vyžaduje také ostražitost.
  3. S ohledem na dlouhodobý dopad zemětřesení v regionu by v postižených městech měla vzniknout stanová městečka s infrastrukturou vhodnou pro sezónní podmínky.
  4. Mělo by být určeno obyvatelstvo lidí žijících ve stanových městečkách, které mají být zřízeny, mělo by být zahájeno poskytování preventivních zdravotních služeb potřebným, především jako je sledování stavu těhotných, dětí a kojenců.
  5. Žádné narušování reakce na mimořádné události a dalších zdravotnických služeb. Za tímto účelem by měly být rychle a široce zřízeny polní nemocnice. Nedostatky zdravotních pracovníků, léků a dalších zdravotnických potřeb při zemětřesení by měly být okamžitě řešeny. Včetně soukromých nemocnic a farmaceutických společností. v tomto ohledu by měla být mobilizována celá zdravotnická infrastruktura.
  6. Proti riziku epidemií jsou občané v oblasti zemětřesení pravidelně informováni. Měla by být zajištěna čistá pitná voda, poškozená vodovodní síť a kanalizační infrastruktura musí být rychle opraveny. Měla by být zajištěna pravidelná strava a potravinová pomoc.
  7. Rozhodnutí BTK a dalších příslušných institucí pro sociální sítě a komunikační aplikace, jako je omezení a blokování, by měla být okamžitě opuštěna. Právo na komunikaci nelze zablokovat. Internet ve všech provinciích postižených zemětřesením by Poskytovatelé služeb (ISP) měli zpřístupnit internetové služby zdarma.
  8. Prokuratura by měla zahájit vyšetřování, která budou vedena efektivně, rychle a spravedlivě, proti každému, kdo nese odpovědnost.

Kurdská otázka

Turecko je, zejména na mezinárodní levici, často viděno skrz a bohužel někdy dokonce redukováno jen na kurdskou otázku. Mohl byste nám říci o přístupu TİP ke kurdské otázce?

Je to velmi jasné: Turci-Kurdové jsou sestry, bratři. Existuje chronický kurdský problém, který vedl ke vzniku PKK a způsobil, že za posledních 40 let bylo zabito více než 30 tisíc lidí! Politici proto musí tento nejdůležitější problém co nejdříve vyřešit diplomatickou cestou v parlamentu.

Rád bych se zeptal na konflikt mezi tureckou vládou a PKK, pamatuji si, že jsem o něm jako pětiletý slyšel ve staré černobílé televizi. Nedávno, při čtení Rudaw jsem viděl, že konflikt bohužel pokračuje dodnes. I když v letech 2013-2015 probíhal mírový proces (pod vládou AKP).

Mluvil jsem se Sol Parti a oni mi řekli – „Ano, jsme pro obnovení mírového procesu“, ale také zdůraznili, že nejde jen o to dotlačit AKP a PKK k jednomu stolu, ale spíše být „rekonstrukcí mírového procesu prostřednictvím obnovení důvěry mezi lidmi“. Jaký je váš přístup ke konfliktu?

Souhlas s větou od Sol Parti, jako hrubým náčrtem. Není to jen politická, ekonomická a strategická otázka, ale také sociokulturní otázka, jak hladce integrovat etnika. Jinak se obávám, že trvalé řešení nebude.

Ideologie TİP, prezident TİP

Jak byste popsal ideologii vaší strany? Četl jsem na Wikipedii, je to marxismus-leninismus, ale jeden můj kamarád mě překvapil tím, že předseda vaší strany Erkan Baş je „libertariánský socialista“. A zmínil, že Erkan Baş přinesl LGBT vlajku do parlamentu.

Náš program SOCIALISMUS ŽÍT, STRANA PRO SOCIALISMUS! je podrobně popsán na stránkách https://tip.org.tr/basin-aciklamalari/ . TİP si klade za cíl ukončit kapitalistický řád a nastolit socialismus. TİP je jedinou pěstí boje pracujících, nezaměstnaných, mládeže, důchodců, žen a mužů za základní práva a svobody.

Socialismus je nezbytný pro důstojný život, rovný, spravedlivý a svobodný svět, strana za socialismus, organizovaný boj mas za stranu, solidarita a kolektivní moudrost. Protože TİP se staví proti soukromému vlastnictví výrobních prostředků třídou šéfů, je také rozhodně proti jakékoli privatizaci. Ekonomický, politický a ideologický boj proti genderové nerovnosti musí být veden společně a ženy musí stát v čele boje za vlastní osvobození, proti násilí, vraždám, nerovnosti a náboženské reakci.

TİP prosazuje způsob výroby, který respektuje přírodu a je založen na centrálním plánování. Jeho cílem je přijmout opatření k úsporám peněz namísto provádění politik, které zvýší potřebu energie, a plánovaného využívání obnovitelných zdrojů energie namísto fosilních paliv a jaderné energie.

Prosazuje plánovaný a dostupný model urbanizace, který respektuje právo všech občanů žít ve zdravém a bezpečném bydlení, přijímá vědecká a technická opatření proti katastrofám. Jeho cílem je zastavit betonáž a megaprojekty, které poškozují zemědělství a lesní oblasti, mokřady, živý život, historické a kulturní bohatství a uzurpují naše města.

Ekologické problémy se netýkají jen lidí, ale všeho živého v přírodě. Dnes existuje mnoho negativních praktik, jako je průmyslový chov zvířat, komercializovaná medicína, prodej zvířat za peníze, špatné podmínky v útulcích, vyloučení zvířat z jejich stanovišť, sexuální útoky, zabíjení a špatné zacházení.

Turecko a Evropská komise, EU, Schengenský prostor, NATO, …

Na tomto místě bych rád vyjádřil solidaritu s Tureckem, protože se zdá, že vás vedoucí představitelé EU oklamali ohledně možného budoucího členství v EU. Jaký je váš názor na (budoucí) členství Turecka ve výše uvedených mezinárodních strukturách?

Osobně bych řekl, že nejdůležitějším rozdílem je náboženství, sociální kultura a politická historie mezi EU a Tureckem. Proto nevěřím, že je v integraci do EU nějaký pokrok. Mezi námi by však měly existovat trvalé obchodní, právní a pracovní vazby.