Svobodu pro Juliana Assange: Belmaršský tribunál opět zasedá v Londýně

EDIT: Záznam z jednání Belmaršského tribunálu lze najít zde: The Belmarsh Tribunal: The War On Terror is Put on Trial

Informace najdete i v Britských listech: Osvoboďte Juliana Assange: Snowden, Varoufakis, Corbyn a Tariq Ali promluvili před slyšením o vydání Assange do USA a v !Argumentu: V Londýně se sešli zastánci Juliana Assange

Další informace lze nají i zde: Belmarsh Tribunal Judges the US For the Assange Case  a zde: Free Julian Assange: Snowden, Varoufakis, Corbyn & Tariq Ali Speak Out Ahead of Extradition Hearing

Dne 22. října 2021 v 16:00 hod se v Londýně

uskuteční další zasedání Belmaršského tribunálu

na podporu nespravedlivě vězněného Juliana Assange

a proti jeho věznitelům.

Po nedávném šokujícím odhalení plánů CIA, která chtěla unést a zavraždit vydavatele WikiLeaks Juliana Assange, v době jeho snahy o získání politického azylu na Ekvádorské ambasádě v Londýně, přichází Progressive International do Londýna s pokračováním Belmaršského tribunálu. Tento tribunál předchází dalšímu řízení o Assangeově vydání, které se bude konat u londýnského Vrchního soudu pokračovat ve dnech 27. do 28. října 2021.

Belmarsšký tribunál je inspirovaný slavným tribunálem, který se uskutečnil 13. listopadu 1966 – v době vrcholící války ve Vietnamu. Bertrand Russell a Jean-Paul Sartre svolali lidový tribunál, který chtěl učinit vládu USA odpovědnou za její stupňující se válečné zločiny.

O půl století později Progresivní internacionála (PI) znovu vyzývá svědomí lidstva proti zločinům amerického imperialismu, aby soudilo válku proti terorismu a pohnalo vládu USA k odpovědnosti za válečné zločiny.

První zasedání Belmaršského tribunálu, pojmenovaného podle vězení, kde je Julian Assange vězněn, se uskutečnilo online 2. října 2020.

Letošní zasedání Belmaršského tribunálu se již uskuteční fyzicky v Londýně 22. října 2021 v Convocation Hall, Church House ve Westminsteru, která byla za druhé světové války využívána pro zasedání parlamentu.

Mezi předními osobnostmi, které zasednou v tribunálu se shromáždí přední osobnosti z oblasti politiky, práva a žurnalistiky, aby si posvítili na zločiny USA, které odhalil server WikiLeaks – mučení, násilí, nezákonnou špionáž -, ale také aby promluvili o existujících zločinech USA i Spojeného království proti Julianu Assangeovi za to, že odhalil jejich nezákonné a neospravedlnitelné jednání.

Mezi řečníky, kteří vystoupí jak za fyzické přítomnosti, tak prostřednictvím online přenosu, jsou historik a účastník původního Sartre-Russelova tribunálu Tariq Ali, právnička zabývající se lidskými právy Renata Ávila, britská poslankyně Apsana Begum, britský poslanec Richard Burgon, britský politik Jeremy Corbyn, bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa, europoslankyně Özlem Demirel, pozorovatelka při slyšení o vydání Juliana Assangeho Deepa Govindarajan Driver, whistleblower v kauze Pentagon Papers Daniel Ellsberg, afghánská aktivistka Selay Ghaffar, česká europoslankyně Markéta Gregorová, německá poslankyně za Die Linke Heike Hänsel, filozof a spoluzakladatel DiEM25 Srećko Horvat, britský filmař  Ken Loach, bývalá zpravodajka MI5 a whistleblowerka Annie Machon, investigativní novinářka Stefania Maurizi, britský poslanec John McDonnell, poslanec řeckého parlamentu a spoluzakladatel DiEM25 Yanis Varoufakis, právní zástupce Edwarda Snowdena  Ben Wizner a britskoizraelský architekt, ředitel výzkumné agentury Forensic Architecture Goldsmiths Eyal Weizman. Podle posledních informací přislíbili účasti i Edward Snowden.

Srećko Horvat, člen výboru Progresivní internacionály a jeden ze zakladatelů Belmaršského tribunálu, řekl:

„Po odhalení vražedných plánů CIA zabít vydavatele a novináře na britské půdě musí být nejen současná vláda USA, ale i vláda Spojeného království zodpovědná za to, že Assange stále drží ve vězení,“ 

„Bidenova administrativa by měla stáhnout obvinění proti Assangeovi a vláda Spojeného království by ho měla okamžitě propustit a ukončit utrpení a mučení odvážného muže, který nespáchal žádný zločin. Ve společnosti, v níž se sdělování pravdy stává zločinem, jsme všichni spoluviníky zločinu, dokud je Assange ve vězení.“

Jeremy Corbyn, Progressive International council member and member of the Belmarsh Tribunal, said:

„Wikileaks odhalily zločiny amerického impéria v Afghánistánu, Iráku i jinde. Na Belmarshském tribunálu obrátíme svět správným směrem a postavíme před soud válečné zločiny, mučení, únosy a litanii dalších hrubých porušení lidských práv.

„Pachatelé těchto zločinů se pohybují na svobodě, často jsou stále významnými veřejnými činiteli v USA, Velké Británii i jinde. Měli by se zodpovídat za životy, které zničili, a za budoucnost, kterou ukradli.“ 

Tariq Ali, člen Belmaršského tribunálu a člen původního Sartre-Russellova tribunálu, řekl:

„Tribunál se inspiruje Sartre-Russellovým tribunálem, jehož jsem byl také členem. V roce 1966 Bertrand Russell a Jean-Paul Sartre vydali výzvu k vytvoření tribunálu pro válečné zločiny, který by soudil Spojené státy za zločiny proti lidskosti při vedení války ve Vietnamu. Několik z nás bylo vysláno do Severního Vietnamu, abychom pozorovali a zaznamenávali útoky na civilisty. Strávil jsem šest týdnů pod bombami, což byla zkušenost, která formovala zbytek mého života.”

„Tribunál se sešel ve Stockholmu v roce 1967. Členy poroty byli mimo jiné Sartre, Simone de Beauvoir, Isaac Deutscher, Vladimir Dedijer, Mahmud Ali Kasuri a David Dellinger. Cíl nebyl právní, ale morální: upozornit veřejnost na zločiny.”

„V Londýně 22. října 2021 uděláme totéž. Assange musí být propuštěn a četné zločiny války proti terorismu se musí dostat do centra pozornosti.“

Dokud bude Julian Assange ve vězení, bude Belmaršský tribunál pokračovat v boji za spravedlnost.
Naším cílem není jen svoboda pro Assangeho, ale také spravedlnost za zločiny odhalené WikiLeaks – a ochrana práva svobodně mluvit, vyjadřovat se, shromažďovat se a požadovat pravdu od mocností proti nám vystupujících.
Pokud se teď neozveme máme malou šanci proti válečné mašinérii a sledování, které se každým dnem stává sofistikovanějším a tajnějším.

Je čas jednat.

Je čas požadovat spravedlnost. 

 

Více informací naleznete zde: Progressive International: Free Julian Assange: The Belmarsh Tribunal Comes to London

Seznam členů tribunálu najdete zde: Members of the tribunal.

Registrovat na sledování akce online se můžete zde: Registrace k online účasti na Belmaršském tribunálu.

Záznam z prvního tribunálu můžete shlédnout zde: Belmaršský tribunál 2020.

Podepsat petici proti vydání Juliana Assangeho můžete podepsat zde: Don’t extradite Assange!

Více informací o tribunálu z roku 1966 je zde: Sartre-Russelův tribunál https://en.wikipedia.org/wiki/Russell_Tribunal

 

Podle informací na webu Progressive International a hnutí DiEM25 zpracoval Antonín Hořčica,

21.10.2021