TZ: Neprávem vyhození zaměstnanci z restaurace Klub cestovatelů Praha podali žalobu a domáhají se dlužné mzdy

30. března vydal server Seznam zprávy reportáž o porušování zákoníku práce v pražské restauraci Klub cestovatelů. Ve videu vypověděli Gita, Barbora a Lukáš, jak se k nim v době koronaviru zachovalo vedení podniku. Jednatel společnosti gunTAO David Gladiš ukončil pracovní poměr s některými zaměstnanci, aniž by jim dal výpověď, odstupné nebo vyplatil mzdy za březen. Ostatní zaměstnanci, kteří toto jednání nenahlásili, svoji březnovou mzdu údajně obdrželi.

Mikuláš Falber, člen předsednictva nové strany Levice, kontaktoval tuto trojici bývalých zaměstnanců a propojil ji s právníkem Jakubem Tomšejem, který je předním expertem na pracovní právo a zabývá se kromě jiného poskytováním bezplatné právní pomoci zaměstnancům. Firma, za kterou jedná jednatel David Gladiš (bývalý náměstek na Ministerstvu zahraničních věcí), obdržela 15. 4. 2020 předžalobní výzvu a ignorovala ji. Všichni zmínění zaměstnanci proto začátkem června podali žaloby k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, v níž se domáhají výplaty dlužné mzdy, poskytnutí zápočtového listu a dva ze zaměstnanců se také rozhodli zpochybnit platnost skončení pracovního poměru.

“Naší společnou prací nechceme pomoci pouze poškozeným v kauze Klubu cestovatelů, ale chceme tím inspirovat a dodat odvahu nespočtu dalších pracujících, kteří se v současné těžké situaci potýkají s podobným nedodržováním našich zákonů a ze strachu o nich mlčí,” komentuje tuto aktivitu Levice Mikuláš Falber.

“Ani koronavirová krize nikoho neopravňuje k porušování zákona. Přístup zaměstnavatele, který zpětně ukončil pracovní smlouvy zaměstnanců bez jakéhokoliv právního jednání, nevyplatil zaměstnancům dlužné mzdy a neřeší jejich nároky vyplývající ze skončení pracovního poměru, je masivním porušením pracovněprávních předpisů, s jakým se v praxi nesetkávám často,” uvedl právník Jakub Tomšej, který bývalé zaměstnance zastupuje.

“Očekávala bych, že po tak dlouhé době, co pro pana Gladiše poctivě pracuji, se ke mně bude alespoň slušně chovat a nevyhodí mě ze dne na den na ulici.” uvedla Barbora Kohoutová, která byla zaměstnaná jako zástupce manažera v restauraci Klub cestovatelů na Praze 1.

Členové Levice jsou nadále v kontaktu s trojicí propuštěných zaměstnanců a právníkem a společně zvažují další postup.