TZ: Přepišme pravidla

Strana Levice, která vznikla loni na jaře sloučením iniciativy Skutečná levice a Strany demokratického socialismu, kandiduje v letošních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v krajích Jihomoravském, Olomouckém a v Praze. Svou volební kampaň zaměří na systémové problémy, které je možné měnit jen tím, že přepíšeme pravidla hry. Levice pojala volební kampaň jako způsob, jak představit veřejnosti svůj program a svých 12 bodů, které změní Česko, a jak získat nové členy a sympatizanty.

“Do voleb vysíláme 73 kandidátů z řad našich členů, ale i lidí mimo Levici, kteří se nás rozhodli podpořit svou kandidaturou. Na kandidátkách máme vysokoškolského profesora, chemika a předsedu odborového svazu, ale i kuchařku, prodavače, nebo třeba kameníka. Chceme být alternativou k existujícím levicovým parlamentním stranám a chceme oslovit zklamané voliče, kteří od nich odchází a nemají koho volit.” představuje kandidáty Vojtěch Roček, spolupředseda strany Levice.

„Kandidatura pro novou stranu, která vzniká zdola, je náročný úkol. Chceme naší kampaně využít zejména k posílení a propagaci strany. Vznikli jsme zdola, bez peněz oligarchů a s cílem obnovit levici jako hnutí. Proto od začátku říkáme, že volby jsou jen jednou z našich aktivit. Důležité jsou také kampaně, které mění situaci lidí tady a teď,“ říká Martin Švec, předseda Základní organizace Brno.

Spolupředsedkyně Levice Markéta Juřicová dodává: „Víme, že tyto volby nemohou znamenat úspěch z hlediska zvolení, ale jsou pro Levici přesto důležité jako nástroj našeho vlastního růstu: své zkušenosti z aktivismu převádíme do volebního klání a zároveň volební klání využíváme pro aktivismus.“

Stana Levice se ve své střednědobé strategii, jejíž součástí je i letošní kandidatura, inspiruje novými levicovými stranami v Evropě jako jsou slovinská Levica, Podemos ve Španělsku, Razem v Polsku či Možemo v Chorvatsku. „Všechny tyto strany dosáhly úspěchu jako spojení dlouhodobé aktivistické práce a parlamentního zastoupení. Přes jejich specifika je možné mnoho z jejich zkušeností využít i v českém prostředí. Proto vyzýváme všechny, které oslovuje program solidarity, ekologie a sociální spravedlnosti pro 21.století, aby se k nám přidali,“ uzavírá člen Celostátního výboru a lídr pražské kandidátky Jan Májíček.

Kontakty:
Oficiální mail strany Levice – info@jsmelevice.cz