TZ: Společně a solidárně! Proběhl II. sjezd strany Levice.

Strana Levice uspořádala dne 22. 4. 2023 svůj druhý sjezd. Kromě nového vedení delegáti odsouhlasili také účast v nadcházejících volbách do Evropského Parlamentu, úpravy stanov a řadu dalších usnesení týkajících se zefektivnění fungování strany. Na sjezd byli pozváni také zástupci dalších levicových stran, z nichž na pódiu promluvil předseda pražské organizace ČSSD Jiří Dienstbier a vedoucí oddělení pro odborné zázemí, evropské záležitosti a občanský sektor při ÚV KSČM Jaroslav Růžička.

Do Předsednictva Celostátního výboru Levice byli zvoleni Vladimír Farana, Vojtěch Juřica, Markéta Juřicová, Vítek Prokop a Jakub Višňák.

Levice si na sjezdu odhlasovala účast ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2024 a také první verzi volebního programu, který se věnuje jak ekonomickým a sociálním, tak bezpečnostním tématům a bude dopracován na programové konferenci, která proběhne do konce roku.

“Napříč celou Evropou se dostávají k moci neoliberální a populistické pravicové strany, které slibují voličům řešení současné ekonomické, energetické i bezpečnostní krize. Ze všech zkušeností s vládou pravice ale už dávno víme, že jediné, co občanům přinese, je ještě větší prohloubení sociálních rozdílů, drastické škrty a závody ve zbrojení na úkor prudkého snižování životní úrovně svých obyvatel. Jako Levice proti tomu budeme bojovat, a to jak v ulicích, tak ve volbách do Evropského parlamentu,” říká členka PCV Levice Markéta Juřicová.

Tématem sjezdu byla spolupráce a dialog na levici, k čemuž se vyjádřil i host sjezdu Levice za ČSSD, Jiří Dienstbier. “Myslím, že tou cestou je spolupráce na levici, abychom levici dokázali vrátit nějakou sílu a dostat ji zpátky do Poslanecké sněmovny tak, aby mohla zájmy lidí, kteří sociální ochranu a sociální spravedlnost potřebují, reálně reprezentovat.”

Průběh a výsledky sjezdu shrnuje člen PCV Levice Vladimír Farana: „Uvítal jsem, že delegáti sjezdu podpořili mimo jiné boj za zachování důstojné a dostupné zdravotní péče, za nezvyšování věku pro odchod do důchodu a další sociální jistoty. Jsme po sjezdu připraveni za práva lidí bojovat, potřebujeme však vaší pomoc! Přidejte se k nám, přidejte se k Levici.“

Kontakty na citované:
Markéta Juřicová – marketa-juricova@centrum.cz, 
Vladimír Farana –  farcom@seznam.cz
Jiří Dienstbier: dienstbierj@senat.cz
Info Levice – info@jsmelevice.cz

Strana Levice vznikla v lednu 2020 sloučením občanské iniciativy Skutečná levice a Strany demokratického socialismu jako snaha nabídnout skutečnou levicovou volební alternativu. Strana je členkou strany Evropská levice.