Znovu jsme zaspali a covid19 nad námi opět vyhrává

Úterý 9902 nově nakažených, středa 9640 nově nakažených, čtvrtek 8419 nově nakažených, pátek 9208 nově nakažených.

Podobná čísla známe z poloviny května, ale tehdy byla epidemie na ústupu, teď je to přesně naopak.

Sliby odstupující vlády vzaly za své, a nová vláda se zatím jasně nevyjádřila. Zkušenosti z předchozích vln epidemie jsme nevyužili a znovu jsme nepřipravení. Situace s epidemií covid 19 je opět kritická. Mělo nám pomoct očkování, jenže to se značně zaseklo a aktuálně je naočkovaných přibližně 57 % obyvatel. Jsme jedni z nejhorších v EU, toto číslo nestačí a virus se stále snadno šíří v celé populaci.

Všem, kteří ještě nejsou očkovaní a nic jim v tom nebrání, to velmi doporučujeme!

Pro tuto dobu opět připomínáme náš návrh strategie ZeroCovid, který jsme publikovali v polovině února. Tato strategie je v současnosti znovu stále více aktuální.
V této souvislosti žádáme:
  • ♦    Důslednou kontrolu bezinfekčnosti (negativní test, doklad o očkování nebo prodělání nemoci), zejména na pracovištích a při akcích, kde se schází více lidí. V případě respiračních potíží testování i očkovaných osob.
  • ♦    Zvýšení pozitivní motivace k očkování u osob neočkovaných např. plné proplácení nemocenské při komplikacích, možnost výběru vakcíny, a další způsoby motivace.
  • ♦    Vyšší podpora pro mobilní očkovací týmy. Ty jsou v současnosti podfinancované a nemohou fungovat v optimálním rozsahu, přitom jsou klíčové pro to, aby vakcínu dostaly třeba k imobilním seniorům, kteří jsou pod vlivem skeptických příbuzných, k lidem z vyloučených lokalit atd.
  • ♦    Zahájení jednání mezi zaměstnavateli a odbory o podmínkách na pracovištích, které budou zajišťovat bezpečné pracovní prostředí a opatření proti šíření Covidu.
  • ♦    Pokud nebude dosaženo minimálně 80% proočkovanosti obyvatel a bude hrozit vyčerpání nemocničních kapacit, tak je nezbytné počítat s místními, celostátními i oborovými lockdowny (školy, firmy, kulturní a sportovní akce), které musí být doprovázeny kompenzacemi, nejlépe pomocí zavedení jednorázového základního příjmu.
  • ♦    Zesílit boj proti dezinformacím, proti vysloveně scestným a vědomě šířeným lžím o očkování a protikovidovým opatřením.
Budiž nám více než 30 000 mrtvých z předchozích vln výstrahou.
Poučme se a jednejme, dokud je čas.

Sledujte Levici i na Facebooku: Jsme Levice