Drážďanský proces s Linou E. Exemplární trest dokládá potřebnost antifašismu

Člen Celostátního výboru strany Levice napsal 7. června 2023 do Deníku referendum článek o procesu s německými antifašisty.

„Důkazy v procesu s německými antifašisty vzbuzují pochybnosti. Rozsudek také připomněl, že policie ani justice často neměří všem stejným metrem. Antifašismus je otázkou lidskosti a nic na tom nemění ani nástup „slušné“ ultrapravice.

Nedaleko za českými hranicemi spolkové zemi Sasko byl na konci minulého týdne vynesen rozsudek nad mladou studentkou pedagogiky a třemi spoluobviněnými. Vrchní zemský soud v Drážďanech poslal Linu E. na pět let a tři měsíce do vězení za založení a vedení zločinecké organizace. Jejím spolupachatelům uložil tresty ve výši tři roky a tři měsíce. Provinit se měli organizací antifašistické skupiny, která napadala neonacisty.

Lina E. strávila ve vyšetřovací vazbě už přes dva a půl roku. Po celou tu dobu se snažila policie dokázat, že právě ona vedla a naplánovala útoky na neonacisty v letech 2018 až 2020 v Lipsku, Wurzenu a Eisenachu. Vyšetřovatelé shromáždili řadu nepřímých důkazů, ale jak přiznalai vrchní státní zástupkyně Alexandra Geilhornová, klíčový důkaz chyběl.

Pro žalobce se stala nejdůležitější výpověď klíčového svědka, bývalého člena skupiny Johannese D. Právě on obvinil Linu a jejího přítele z vedení a plánování útoků na neonacisty. Sám však ke konkrétním napadením mnoho neřekl — kromě trestu za jeden útok na neonacisty v Eisenachu, který si odpykává, zůstává v programu na ochranu svědků. Autonomní scéna ho právem označila za zrádce. O jeho násilnické minulosti kolují neověřené informace.

Dalším důležitým svědkem byl pro obžalobu jeden z napadených neonacistů, provozovatel hospody Bull`s Eye Leon Ringl. Ten svědčil, že když 19. října 2019 krátce po půlnoci vtrhli do jeho hospody lidé v kuklách, myslel si zprvu, že jde o vtip. Pak ale začali bít hosty podniku i jeho samotného, a to až do chvíle, kdy ženský hlas zakřičel „ústup“. Podle něj měl onen hlas patřit právě Lině E. Identifikoval ji prý právě podle hlasu, postavy a „celkového vzhledu“.“

Celý článek si můžete přečíst zde.

Autor

Jan Májíček

Člen celostátního výboru